Güncel Politika Magazin Spor Sağlık Özel Haber Vİdeo Haber Yazarlar
ABONEYİZ ABONE !!!
" YİNE KAYBOLACAK MISIN SAYIN KILIÇDAROĞLU?"
" SEVİN BENİ "
BAYRAK TAŞIYICI ...

Bu pazarın, İçi seni, Dışı beni yakar !

Tarih: 21.10.2014, 02:50 | MAGAZİN
Pazar dediysek sadece sebze meyve değil. Bu Pazar başka Pazar , adından da anlaşılacağı gibi Sosyetik ürünlerin dahi satıldığı bir pazar . . Mutfak malzemelerinden perdeye, ayakkabıdan makyaj malzemesine her şeyi bulmak mümkün. Mum, ayakkabı, şapka ,bikini , gözlük ayakkabı terlik , pazarda aklınıza ne geliyorsa satılıyor. İngiliz porselenlerinden Çin örtülerine, kürkten makyaj malzemesine kadar binlerce ürünü orada bir arada görmeniz mümkün

YEŞİLKÖY PAZARI OLDU SOSYETE PAZARI 

Semt pazarları son derecede tipik ve Türkiye’ye özgü bir görüntü sergiler. Tabii bütün bunların yanı sıra en taze ürünleri, en çok çeşitti ve en uygun fiyatları bulabilmek için de en uygun adreslerdir pazarlar. Yeşilköy pazarında sebze meyve alanlar oluyor elbet fakat asıl müşterileri farklı . . 

Moda dergilerinden fırlamış gibi görünen bu hanımlar son model arabalarını park ettikten sonra başlıyorlar alışverişe. İşin ilginç yanı, en çok pazarlığı da onlar yapıyor. 

Yeşilköy pazarına girince birkaç saatte çıkamıyorsunuz. Birbirinden renkli tezgahlar arasında dolaştığınız sürece gözleme kokusu da sizinle geliyor... Bir de bakıyorsunuz pek çok hanım bu kokuya dayanamamış ve yiyecek molası vermiş. Bir yandan sıcak sıcak gözlemeler yeniyor, bir yandan da sebzenin çok pahalı olduğu neredeyse iki kilo meyve parasına kazak alındığı konuşuluyor. 

ALIŞVERİŞE GELENLER KARNINI DOYURUP GİDİYOR

Sadece gözleme değil, içli köfte, yaprak sarma, elmalı kurabiye, kadın budu köfte, pastalar, poğaçalar Izgara köfte , tavuk , adana dürüm şiş bile var kısacası . . 

Pazar vatandaşların özellikle kadınların ilgisini çekiyor üstelik bu pazara Bakırköyün her mahallesinden gelenler olduğu gibi , Avcılar , K.çekmece ,Bağcılar , Zeytinburnundan bile gelenler var Yeşilköy Çarşamba pazarına,  Anadolu yakasından Kadıköy”den göztepeye , kartal ,Maltepe gibi uzak ilçelerden gelen müşteriler dahi var …, hal böyle olunca pazarın populeritesi artıyor ve Çarşamba günleri Yeşilköy oldukça kalabalıklaşıyor …

Alışveriş için gelenler pazardan memnun peki ya Pazarın kurulduğu Yeşilköy semtinde yaşayanlar bu duruma ne diyor …Örneğin Çarşamba günleri artan trafik ve kalabalık Yeşilköy halkına ne  kazandırıyor ya da ne gibi sıkıntılar doğuyor o günler …Bu sorunun cevabını Yeşilköy Mahalle Muhtarı Bülent Yurtsever veriyor ..

“ BURADA PAZAR KURULMASINI İSTEMİYORUZ “

Muhtar Yurtsever ,  Çarşamba günleri kurulan pazarın kaldırılmasını istiyor , Kalabalık oluyor trafik sorunu , güvenlik sorunu , çöp kirliliği , gürültü kirliliği de cabası diyor , Pazar kaldırılsın yerine de  otopark yapılsın diyor . . Geçtiğimiz günlerde yetkililere bu teklifi yaptım diyor ve bakın nasıl anlatıyor  o anı ;  “ Geçenlerde bir toplantıda Sahile gelenler için Cumartesi Pazar günleri Yeşilköy çarşamba pazarı alanının Otopark olarak kullanılmasını, ve Sahile inişin bu alandan verilerek Yeşilköy iç kısmının kalabalıklıktan arındırılması için uygun olacağını teklif ettim..  Ne duyayım hemen ilgili bir kişi karşı çıktı..'' Pazarı kaldırmak mı ? Biz oraya haftanın ikinci günü de Pazar yapacağız kesinlikle olmaz “' dedi o ilgili kişi!! Meğer Floryada kurulan Pazar pazarını da buraya getireceklermiş bunun çalışmalarının yapıyorlarmış . . 

Bunun üzerine dedim ki '''' Bunu 5 sene öncede denemişlerdi başaramadılar. Yeşilköy halkı Çarşamba günleri zaten dertli birde Pazar Günleri aynı çileyi çekmek istemiyoruz. Sakın denemeye bile kalkmayın , düşünmeyin bile ..

" FLORYA SEMTİNDEKİ PAZAR"I DA BURAYA TAŞIYACAKLARMIŞ "

Şimdilerde duyuyorum ki gizliden gizliye Florya Pazarını Pazar günleri  Yeşilköy Pazarının olduğu yere taşıma  ,planları yapılıyormuş.
Yeşilköy Mahalle Muhtarlığı olarak buna karşı çıkacağımı , Yeşilköy halkının daha fazla huzursuzluğa itilmeyeceğini birlik olarak göstereceğiz dedim. Eğer hala böyle bir olaya yeltenecekler ise 40 kere düşünmelerini tavsiye ederim

Yeşilköy mahalle muhtarı Çarşamba pazarının kaldırılmasını isterken , Florya”da Kurulan Pazar pazarının da burada faaliyet göstereceğini öğrenmiş ve buna şiddetle karşı çıkıyor , Hafta da bir kez yaşadığımız çile ikiye çıkacak buna tahammül etmek istemiyoruz diyor …

Meğer binbir türlü ürünün satıldığı Pazar müşterilerine cazip gelse de , Semt sakinleri bu pazarı istemiyormuş öğrendiğimiz bu oldu …
Çarşamba Pazarı kaldırılıp yerine otopark mı yapılır veya haftanın bir günü kurulan Pazar iki gene mi çıkar ?  bilemiyoruz elbet , belki de Pazar daimi hale getirilir haftanın 7 günü hizmet verir , bu karar da Yetkililerin ! alacağı bir karar;  Lakin pazarın kurulduğu semt sakinlerinin de önerlerinin alınması ya da istek ve şikayetlerinin değerlendirilmesi gerekir . . .Yetkililere duyurulur ..

Not1:  Yetkili bu yazıyı okur üzerine alınır ve bilgi vermek maksadıyla arar sorar mail atar mesaj gönderir ya da bir şekilde açıklama yaparsa sizlerle paylaşacağız elbet . . 

 

Resim Galeri
  • Yaratıcı Zihinler dur durak bilmiyor
  • Yaratıcı Zihinler geleceğin Bilim Adamlarını yetiştiriyor
  • Kerimoğlu toplantı yapan işçilere Rest çekti
  • Mecliste helalleşti sıra ilçe halkında
  • Şevval Sal , Kerimoğlu düeti
  • Kulaklarımızın pası silindi
  • Leyla ile mecnun sahnelendi
  • Müjdat Gezen Sanat Merkezi Bakırköy'de açıldı ...
  • Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden Düşünen Şarkılar
< >