Güncel Politika Magazin Spor Sağlık Özel Haber Vİdeo Haber Yazarlar
RÜŞVETİN BELGESİ Mİ OLUR ?
HAVUZDA KİMLER YÜZÜYOR?
KUMARBAZ BAŞKAN
“ BAKIRKÖY”DE ADAM MI VAR? “

"Tayyip Erdoğan Kenan Evren"e tur bindirmiş "

Tarih: 26.10.2014, 01:17 | ÖZEL HABER
CHP’nin “Kalemi Kırılan Gazeteciler Raporu” yayımlandı. Raporu hazırlayan komisyona öncülük eden CHP milletvekili Veli Ağbaba medyaya “baskı ve kıyım” konusunda “Tayyip Erdoğan, Kenan Evren’e tur bindirmiş” dedi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba öncülüğündeki komisyon tarafından aylardır sürdürülen çalışma tamamlandı. AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana basında yaşanan "baskı ve kıyımı" gözler önüne seren raporun en ilginç bölümleri ise 12 Eylül ve 28 Şubat süreci ile yapılan karşılaştırmalar.


Taraf'tan Dilek Gedik'in haberine göre CHP'li Ağbaba "Recep Tayyip Erdoğan, Kenan Evren'e rahmet okutmuş" diyor.
CHP'nin "Kalemi Kırılan Gazeteciler Raporu" adını taşıyan raporun giriş bölümünde "Bu raporla, gün geçtikçe otoriterleşen, medyayı kendi gazeteleri, televizyonları ve özenle yetiştirilmiş 'kalemşörleri' ile kuşatma altına alan AKP iktidarının gerçek yüzünü resmetmeyi amaçlamaktadır. Bu rapor basın özgürlüğü başta olmak üzere ülkemizdeki tüm diğer özgürlüklerin 12 yıldır nasıl geriletildiğinin ve tüm toplumca nasıl bir suskunluğa sürüklendiğimizin göstergesidir. Raporda, kalemi kırılan gazetecilerin kişisel öykülerine, ulusal ve uluslararası gazeteci örgütlerinin değerlendirmelerine ve 12 yıllık AKP diktatörlüğü altında kalemi kırılan gazeteciler listesine yer veriyoruz." denildi.
MAĞDUR OLANLAR ZALİM OLDU
Veli Ağbaba ise "Yaptığımız çalışmada ortaya çıktı ki 12 Eylül dönemi bile bu konuda daha masum. Anlayacağınız Erdoğan, Evren'e tur bindirmiş" dedi. Ağbaba, şunları söyledi: "Bu raporu tarihe not düşmek adına hazırladık. AKP iktidarının başladığı günden bugüne kadar kronolojik bir şekilde gazetecilerin uğradığı baskılara ve yapılan kıyımlara yer verdik. Sadece üst düzey, ünlü gazeteciler değil muhabirler de kendi hikayelerini ve iktidar baskısı sonucu yaşadıklarını aktardılar. Bu rapor, AKP'nin iddia ettiği gibi özgürlüklerin, demokrasinin aslında nasıl daha da geriye gittiğinin belgeseli. Özellikle 28 Şubat döneminin mağdur gazetecilerinin şimdi nasıl zalim olduğunu görme açısından ibert verici bir çalışma olduğunu düşünüyorum."
350 GAZETECİ İLE TEMAS
CHP'nin raporu, AKP'nin 12 yıllık iktidarı döneminde, yandaş medya da dahil, işinden olan 350 civarında gazeteci ile birebir temasa geçilerek hazırlandı.
Raporda Mehmet Altan'dan Nazlı Ilıcak'a, Hasan Cemal'den Hüsnü Mahalli'ye kadar yazar düzeyinde isimlerin yanı sıra iktidar partisinin bire bir baskısı sonucu gazete yönetimleri tarafından işlerine son verilen muhabirlerin kendilerinin kaleme alarak yaşadıklarını anlattıkları metinlere yer verildi.
Özellikle 28 Şubat sürecinde askerin baskısıyla basın dışına itilen veya geri plana çekilen bazı isimlerin, sonra özellikle son dönemde AKP iktidarının destekçisi olarak benzer bir muameleyi meslektaşları için desteklemeleri de rapor da yer alan diğer çarpıcı bir unsur olarak dikkat çekti. Raporda, Gezi eylemleri sonrası basında yaşanan kıyıma ise özel bir bölüm ayrıldı.

 

Resim Galeri
  • Yaratıcı Zihinler dur durak bilmiyor
  • Yaratıcı Zihinler geleceğin Bilim Adamlarını yetiştiriyor
  • Kerimoğlu toplantı yapan işçilere Rest çekti
  • Mecliste helalleşti sıra ilçe halkında
  • Şevval Sal , Kerimoğlu düeti
  • Kulaklarımızın pası silindi
  • Leyla ile mecnun sahnelendi
  • Müjdat Gezen Sanat Merkezi Bakırköy'de açıldı ...
  • Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden Düşünen Şarkılar
< >