Güncel Politika Magazin Spor Sağlık Özel Haber Vİdeo Haber Yazarlar
BURASI ÇOK ÖNEMLİ !
BAŞKAN YARDIMCISI RADARA YAKALANDI !
“ BULGARİSTAN”DA KEYİF ÇATMAYIN “
“ADAY ÇOK DA , BİZ KİME TALİBİZ ?”

Kış Aylarına Dikkat

Tarih: 26.10.2014, 20:28 | SAĞLIK
İçinde bulunduğumuz bu aylarda sizlerin de tecrü- be ettiği gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları oldukça sık görülmektedir. Önemli soru; ne zaman doktora başvurmanız gerektiğidir.


 
ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI:
 
Soğuk algınlığı (nezle, common cold) ve grip olarak ta- nımlanan basit üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle doktora başvuru gerektirmez. Nezle ya da soğuk algınlığına en çok rhinovirüs, coronavirüs, parainfluenzavirüs, RSV, adenovirüs gibi virüsler yol açmaktadır. Bu mikro organizmalara antibiyotikler etki etmemektedir.
 
Grip, influenza A ve B virüsleri tarafından oluşturulur ve bu virüslere etkili antiviral ilaçlar osetalmavir ve za- namavirdir. Şeker hastalığı olanlar, astım ya da KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları olanlar, kanser hastaları, böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği olan hastalarda masum gibi görünen bu basit virüs enfeksiyonları maa- lesef ölümcül seyredebilmektedir.
 Günümüzde, influenza virüsleri için her yıl yeni aşılar eylül başından itibaren yapılabilmektedir. Yukarıdaki bahsettiğimiz risk altındaki hastalar, sağlık çalışanları, toplu yaşam merkezinde yaşayanlar ve 65 yaş üstü insanlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşı yaptırması önerilen gruplardır. Hastalarımıza bir önerimiz de böyle bir gribal enfeksiyon seyrinde kesinlikle aspirin ve türevlerini tüketmemeleridir. Çünkü çok nadiren de olsa viral enfeksiyon ve aspirin kombinasyonu ölümcül karaciğer yetmezliği yapabilmektedir.
 Gribi ağır seyreden ya da hafif başlayıp giderek kötüle- şen hastalarımız hemen hekime başvurmalıdır.
 ALT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI:
 Nane-limon ile atlatılamayan en önemli solunum yolu enfeksiyonları ise, alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu tarz enfeksiyonlar genellikle ani üşüme-titreme, ateş, öksürük, sarı ya da yeşil renkli balgamla başlar veya bu saydığım şikayetler nezle ya da grip sonrası başlar. Bu yakınmaları olan hastalarımızın biz hekim- lere başvurmasında büyük yarar vardır. Çünkü zatürre geçiren hastalarda ilk 4-6 saat içerisinde uygun antibiyotikler başlandığı takdirde ölüm riski belirgin olarak azalmaktadır.
 Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunabiliriz? Yukarıda saydığımız üst ve / veya alt solunum yolu enfeksiyonu bulguları olan kişilerle tokalaşma ya da öpüşme gibi yakın temastan kaçınmak gerekir. Hastaların bulunduğu ortamlar iyi havalandırılmalı, mümkünse hasta maske takmalı. Risk grubundaki hastalar her yıl sonbaharda grip aşısı, 5-6 yılda bir zatürre aşısı (pnömokok aşısı) yaptırmalıdır.

 

  • Yaratıcı Zihinler dur durak bilmiyor
  • Yaratıcı Zihinler geleceğin Bilim Adamlarını yetiştiriyor
  • Kerimoğlu toplantı yapan işçilere Rest çekti
  • Mecliste helalleşti sıra ilçe halkında
  • Şevval Sal , Kerimoğlu düeti
  • Kulaklarımızın pası silindi
  • Leyla ile mecnun sahnelendi
  • Müjdat Gezen Sanat Merkezi Bakırköy'de açıldı ...
  • Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden Düşünen Şarkılar
< >