Güncel Politika Magazin Spor Sağlık Özel Haber Vİdeo Haber Yazarlar
ADALETİ YANILTTILAR
İSMAİL TAŞ HERKES İÇİN ADALET İSTİYOR !!
Bakırköy Belediyesinde Dayak Skandalı (3)
BAKIRKÖY”DE DAYAK SKANDALI (2)

“ Botanik Parkta yapılanlar CHP İlkelerine uymuyor “

Tarih: 18.07.2015, 04:16 | GÜNCEL
“ Sosyal belediyecilik, halk belediyeciliği nasıl yapılır gelsinler Bakırköy'e görsünler. Bakırköy Belediyesi 96 bin metrekare alana botanik park yapıyor. Başkana sordum burayı botanik park yapmasaydın inşaata açsaydın ne kadar rant yaratılırdı diye. 2 milyar dolarlık rant varmış burada.” Bu sözlerin sahibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 2 milyar dolarlık rant var dediği yer ise “ BOTANİK PARK” olarak bilinen arazi. Ve bilmeyenler için o arazının ( Botanik Parkın) Hikâyesi.

BOTANİK PARK TEMELİ KEMAL KILIÇDAROĞLU TARAFINDAN ATILDI


Tarihler  09 Temmz 2012”yi gösterirken ; Bakırköy Belediyesi tarafından yapılacak Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi'nin temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla atıldı.

Temel atma törenine Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Gökhan Günaydın, Milletvekilleri Gürsel Tekin, Süleyman Çelebi, Mevlüt Aslanoğlu, İstanbul İl Başkanı Oğuz Salıcı, Bakırköy İlçe Başkanı Sait Yücel, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar,Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, sanatçılar, gazetelerin köşe yazarları ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

“ CHP”Lİ BELEDİYELER ÇOK GÜZEL İŞLER YAPIYOR”

Kılıçdaroğlu temel atma töreninde yaptığı konuşmada AK Parti hükümetine sert eleştirilerde bulunarak," Bir de CHP'li belediyeler iş yapmaz diyorlar. Oturdukları yerden konuşacaklarına müfettişlerine sorsalar CHP'li belediyelerin neler yaptığını daha iyi görecekler. CHP'li belediyelere sabah,öğlen ve akşam her saatte neredeyse 24 saat müfettiş gönderiyorlar. Göndermezlerse namerttirler. Buradan açıkça söylüyorum CHP'li belediyeler çok güzel işler yapıyor.

“  2 MİLYAR DOLARLIK RANT SÖZKONUSUYDU ”

Buraya gelmeden önce Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ile belediyenin hizmet noktalarını gezdik. Gerçekten sosyal belediyecilik, halk belediyeciliği nasıl yapılır gelsinler Bakırköy'e görsünler. Bakırköy Belediyesi 96 bin metrekare alana botanik park yapıyor. Başkana sordum burayı botanik park yapmasaydın inşaata açsaydın ne kadar rant yaratılırdı diye. 2 milyar dolarlık rant varmış burada. Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'e söyledim: 2 milyar dolarlık ranta engel oluyorsan seni de yakında Silivri'ye gönderirler.

Kemal Kılıçdaroğlu Botanik Park temelini atarken işte böyle konuştu .. Dönemin Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen”in 2 milyar dolarlık ranta engel olarak parkı halkın kullanımına açacaklarını duyururken Belediye başkanının duyarlılığı ve dürüstlüğü sebebiyle haklı bir gurur yaşıyordu kılıçdaroğlu .
O gün Botanik parkın Temelleri atılmış ve ilerleyen günlerde inşaat hızla sürüyordu , Temel atma töreninde Kılıçdaroğlunun bahsettiği   2 milyar dolarlık rant neyin nesiydi , ? Bunu Ateş Ünal Erzen”in Milliyet gazetesine verdiği röportajda daha iyi anlayabiliyorduk . .

02:10:2013 MİLLİYET
2.5 milyar dolarlık araziyi park yaptık

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, “E-5’in kenarında 2.5 milyar dolar rantı olan 96 dönüm arsa üzerine ‘Botanik Parkı’ yaptık. İmara açılsa belediye başkanı da, müteahhit de zengin olurdu. Biz halka devrettik. Tapuya şerh koydurduk, artık kimse imara açamaz” dedi

Bakırköy Belediye Başkanı ateş ünal erzen, E-5 ile Bakırköy Adliyesi arasında yer alan 96 dönümlük araziye Botanik Parkı yaptıklarını belirterek, “Burası E-5 kenarında çok değerli bir arsa. Yaptığımız hesapla, imara açılsa 2.5 milyar dolarlık rant çıkıyor. Az para değil, belediye başkanı da, belediye de, müteahhit de zengin olurdu. Biz bu rantı halka verdik. Tapuya da yeşil alan şerhi koydurduk. Artık burasını imara açamazlar. Bizden sonra imara açılırsa bu da vatana ihanettir” dedi. Erzen, şunları söyledi:

“Burasını park yapmamız birtakım insanların hoşuna gitmedi. 100 bin metrekareye kaç blok sığar, kaç bin konut olur, düşünün. Alışveriş merkezleri, her şey sığar. Arsa E-5’in yanında, önünden metro geçiyor. Biraz aşağıda demiryolu, denizyolu var. E-5’in üstünde böyle başka bir yer yok. E-5’in üzerinde hep büyük rezidanslar görürsünüz. Biz ise burasını vatandaşa verdik.”

‘Satılırsa vatana ihanet olur’

Parkı tapuya yeşil alan olarak  işlettiklerini vurgulayan Ateş Ünal Erzen, şöyle konuştu:
“Bundan sonra buraya halk sahip çıkacak. Bir - iki sene sonra burası muaazzam bir orman haline dönüşecek.  Burasını artık ranta açamazlar, açtırmayacağız. Halk burasını elinden kaptırmasın. Florya’daki Atatürk Ormanı gibi yerlere nasıl sahip çıkıyorsak, buraya da sahip çıkmalıyız. Sahip çıkmazlarsa her şey bitmiş demektir. Burasını satacak bir belediye başkanı olacağını düşünemiyorum. Olursa o zaman bu, vatana ihanetle eşit değerdedir, vatana ihanetten hiçbir farkı yoktur.”

‘Ben imarda, rantta yokum’

100 bin metrekarelik arsanın 4 bin metrekaresine de engelliler için merkez yaparak valiliğe verdiklerini anlatan Erzen, şunları söyledi:
“Parka 3 bin ağaç, 285 bin bitki diktik. Bir sene sonra kendini gösterecek. İstanbul’un ihtiyacı bu. Parka üç tane de rüzgar gülü yaptırdık, enerjiyi oradan alıyoruz. Bakırköy’de kişi başına düşen yeşil alan 10 metrekareye yaklaştı. Batıda standardı 11-12 metrekaredir. İstanbul genelinde 3.5 metrekareyi geçmez. Her belediyede bunun gibi park yapmak için arazi bulunur. Belediyenin asli görevi imar gibi görünüyor. Ama değil. Açık söylüyorum, ben yokum imarda. Her belediye böyle bir park yapabilir. Atla deve değil. Gökdelen yapma kardeşim! Gökdelen yapıyorsan bir tarafına da yeşil alan yap.”

‘Belediyeler azıttı’

Belediye denince akla imar geldiğini kaydeden Erzen, “Belediye başkanlığına aday olanlar imarı düşünerek aday oluyor. Parti söylemiyorum, partisi farketmez. İmarın tersini okuyun rant çıkıyor. Bizdeki yerel yönetimler imarı öyle azıttılar ki İstanbul’u bu hale getirdiler. Boş olan her yere bir inşaat dikildi” dedi.

Belediyelerin sosyal faaliyetlerde bulunması gerektiğini ifade eden Erzen, şunları söyledi:

“İmar yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçti. Rant polemiği açısından ben şahsen rahat ettim. Sosyal belediyeciliğin mali külfeti oluyor tabii ama belediye başka ne iş yapacak, bunları yapacak. Belediye bir kâr müessesesi değil ki. Kâr edip de sonra ne yapacak?”

‘Niye sana 10 kat vereyim?’

Belediyelerin çoğunun rant peşinde olduğunu kaydeden Erzen, şöyle konuştu:

“Adam belediye başkanı seçiliyor, ‘Acaba nereye bir bina kondurabilirim’ diye düşünüyor. Bakırköy nüfusunun çok azının tuzu kuru. Onların derdi imar. Onların sosyal belediyecilikten haberi yok. ‘Benim arsam var, 10 kat verir misin?’ diye geliyorlar. Neden vereyim senin arsana 10 kat? Sen bu ülkeye ne veriyorsun ki kardeşim?”

Ateş Ünal Erzen gerçekten sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getiriyor ve adeta haykırıyor “ BEN İMARDA RANTTA YOKUM” diyordu ..
Botanık Park temeli atıldıktan kısa bir süre sonra inşaat 11 ay gibi kısa bir sürede hızla tamamlanmış,  2 BUÇUK MİLYAR DOLARLIK RANT”ın adresi olarak gösterilen Botanik Park açılış günü gelip çatmıştı ..

BOTANİK PARK TAMAMLANDI AÇILIŞI KEMAL KILIÇDAROĞLU YAPTI

Bakırköy Belediyesi tarafından E-5 Karayolu’nun kenarında 90 bin metrekarelik alanda yaptırılan Bakırköy Belediyesi Botanik Parkı Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle açılışı yapıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ile parkı gezen Kılıçdaroğlu açılışta yaptığı konuşmada
“ . . . Bakırköy Belediye Başkanımız Ateş Ünal Erzen söyledi,”Burası imara açılsaydı 2 milyar dolarlık bir imar rantı oluşacaktı. Oysa başkan 2 milyar dolar yerine burayı halka açtı. Şimdi kendisini Silivri’ye göndermezler mi?  . .

… Yeşil deyince AKP zihniyetinin aklına ağaç değil dolar geliyor. Buradan Başbakan’a teklifte bulunuyorum: Yeşil alanı imara açacağınız zaman gelin halka soralım ve referanduma gidelim. Ama kimyasal Tayyip’in buna yanaşacağını sanmıyorum. Meydanlar halkın enerjisini boşaltacağı, huzur bulacağı buluşma noktalarıdır. Meydanlarda da kaçınılmaz olan şey ağaç ve çiçektir. Bunları yok edemezsiniz.

Yarın CHP’li belediyeler Taksim Gezi Parkı’na giderek oraya çiçek dikecekler, halka dağıtacaklar. Taksim Gezi Parkı’nın tekrar halkın kullanımına açılması, bariyerlerin kaldırılması tamamen halkın zaferidir, halk direne direne kazandı.

Kemal Kılıçdaroğlu Botanık Park açılış konuşmasında haklı gerekçelerle iktidara yükleniyor ve katılımcılara  yaptıkları hizmetleri gururla anlatıyordu ,
Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de parkın temelinin 9 Temmuz 2012 yılında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atıldığını hatırlatarak başladığı konuşmasında,” 11 aydan kısa bir sürede Botanik Parkımızı hizmete açtık. 90 bin metrekare alan üzerine kurulu Botanik Parkta 11 adet tematik bahçe, 5.256 m2 doğal gölet, doğal gölette kuğuları, balık çeşitleri ve doğal su kaplumbağaları, 550 m2’lik alanda 11.50 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kuleleri,5 tane gerçek büyüklükte sesli ve hareketli dinazorlar,8 metre yükseklikten çağlayan kaskatlı havuz ve kaskatlı havuzun içinde de 5 tane pegasus atı, göçmen kuş konaklama alanları, 2.240 adet ağaç, Atatürk ve çocuk temalı heykel,50 metre yüksekliğinde bayrak direği, 216 m2 büyüklüğünde bayrak, ekolojik yaşamı teşvik etmek, botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla 3 adet rüzgar tribünü vardır. Ayrıca Bakırköy’de tadilatını yaparak yeniden inşa edeceğimiz Kartaltepe Millet Parkı’nın adını da Millet Gezi Parkı yapacağız. Biz Bakırköy’de yeşil oranını her geçen gün artırıyoruz. Biz burada sadece Bakırköylülere değil bütün İstanbullulara hizmet vereceğiz. Burada temiz hava, oksijen alacaksınız ama asla gaz almayacaksınız.”diyordu . .

SOSYAL TESİSLER BYUAŞ”A EMANET

Evet botanık Park törenle açılmış ve vatandaşlar tesislerden faydalanmaya başlamıştı .  Bakırköy Belediyesi’ne ait BYUAŞ (Bakırköy Yapı İnşaat Hizmetleri A.Ş.) tarafından işletilen Botanik Park’taki Cafe ve Restaurant vatandaşların hizmetine sunuldu ..

“BYUAŞ AYLIK NET 200 BİN LİRA KÂR ELDE EDİYOR”

Botanık Park içerisinde bulunan ve BYUAŞ tarafından işletilen Cafe Restaurant Hem Bakırköylü vatandaşlara kaliteli ve ucuz hizmet sunuyor hem de hatırı sayılır kâr ediyordu ,Dönemin Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen   “Bu restorantın son ay yaptığı ciro 385 bin lira. 385 bin  lira cirosu olan bir restorandın zarar etmesinin söz konusu olmayacağını, bunun her gün 10 milyon lira ciro demek olduğunu, bu değerde bir yerin Aylık net kârının  en az 200 bin lira”  olduğunu belirtiyordu .

Bizzat belediye başkanının sözleriyle “ 2 buçuk milyar dolarlık rant”ın olduğu alan Botanik Park olarak hizmet veriyordu üstelik belediye buradan ciddi bir kar elde ediyordu ,ancak bu durum fazla uzun sürmeyecekti …

30 mart 2014 yerel seçimleri, iktidar ve muhalefet partileri arasında Tüm Türkiye”de kıran kırana geçecekti .

BÜLENT KERİMOĞLU BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

İl , ilçe belediye başkan adayları belirlenmişti,  Mevcut Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen Aday olmak istemesine rağmen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu”nun isteğiyle aday yapılmamıştı. Kemal Kılıçdaroğlu Tarafından Bakırköy Belediye Başkanlığına Aday gösterilen Bülent Kerimoğlu CHP Belediye başkanı seçilmişti , ,

Bülent Kerimoğlu Belediye Başkanı seçildikten sonra ilk iş olarak Botanık Park”a el atmıştı . Kerimoğlu Öncelikle , Botanık Park içerisinde bulunan ve BYUAŞ tarafından işletilen sosyal tesisi Kiraya vermek için harekete geçmişti , Kerimoğlu Sosyal tesisin zarar ettiğini iddia ediyordu oysa gerçekler hiç de öyle değildi .

Tesisin kar ya da zarar ettiğini en iyi bilenlerden biri de elbet Dönemin Belediye Başkanı Ateş Ünalm erzen”di . Botanık Parktaki sosyal tesislerin zarar ettiği gerekçesiyle kiraya verileceğini duyduğunda ;

“Bu restorantın son ay yaptığı ciro 385 bin lira. Botaniğin elektrik su sorunu yok. Oradan eskiden 150 tanker su çekerlerdi. Elektriğin çoğunu rüzgar pervanelerimizden karşılanıyor. Düğünlere kiralanıyordu , 385 bin  lira cirosu olan bir restorandın zarar etmesinin söz konusu olmayacağını, bunun her gün 10 milyon lira ciro demek olduğunu, bu değerde bir yerin en az 200 bininin kar “ diyordu ve işletmenin kiraya verilmesinin akla zarar bir eylem olarak nitelendirerek   “Herhalde Bakırköy’ü tanımayan meclis üyeleri olduğu için, anlamadıkları ve ses çıkarmadıkları için başkanı etkiliyorlar gibime geliyor.  Yanlış şeyler söylüyorlar, Bakırköy’ü bilmiyorlar ve tanımıyorlar. Bülent beyden kaynaklandığını zannetmiyorum” diyordu tüm iyiniyetiyle ,,,

BELEDİYE BYUAŞ İÇİN KAPATMA KARARI ALINDI

Bülent Kerimoğlu tüm bu uyarılara kulak tıkadı ve , Botanık Parkta ki restaurantlar konusu CHP Meclis Grubu toplantısında gündeme getirildi ,  Kiralama yapılmasına birkaç meclis üyesini karşı çıksa da denetim yapılması kararı alındı . .
Sonrası malum , BYUAŞ”ın işlettiği restaurant çalışanları bir bir işlerinden çıkarıldı ve kısa süre içerisinde kapatıldı , gerekçe bu sosyal tesislerin zarar etmesiydi .


Oysa burası Vatandaşların kullanımına açılmıştı ve Belediye yaptığı hizmetler karşılığında kâr beklememeliydi . Üstelik  Bakkartlılar’a yüzde 30 indirim uygulanıyor ,  Belediye çalışanlarına yüzde 50 indirim uygulanıyor , işletme buna rağmen zarar etmiyordu ..

BYUAŞ KAPATILDI BELEDİYE TESİSLERİ KİRAYA VERDİ

Belediye Başkanı , Zarar etmediği halde, zarar ediyor denilen İşletmeyi kapatmış , bir süre sonra  kiraya verdi  bu tesisleri …
Restoranı  kiralayan şirket bir kat ilave ederek ikinci bir restoranta çevirdi ki iddialara göre ruhsat bile almadan ,. .  Bu arada Bakkartlılar’a yapılan %25’lik indirim %10’a indirildi. Daha önce misafirlerini götüren bakkart sahipleri bu indirimden faydalanırken kısa süre sonra bu indirimi de listelerinden kaldırdı o şirket sahipleri .

“ BAKIRKÖY”ÜN ŞU HALİ İÇİMİ SIZLATIYOR”

Botanik Parkın Mimarı da sayılan, Bakırköy belediyesi eski başkanı Ateş Ünal Erzen ,Konuyu en iyi bilenlerden ve bakın botanik parkın son durumu ile ilgili neler söylüyor .

“ . . . Botanik Park ayrı bir yara. Botanik Park’tan geçerken büyük büyük tabelalar gördüm. Bilmem ne restoran, düğün, nişan, yapılır, rezarvasyon alınır yazıları, içinde nargile bahçeleri, böyle bir şey yok. Botanik Park bu hale geldi.  Ama şu an Botanik Park’ta yapılanlar CHP’nin ilkelerine sığmıyor ama bunu kimse görmüyor, Genel Merkez de görmüyor. . . .  Çok üzülüyorum. Ben Kerimoğlu’nu suçlamak istemiyorum ama ben kadrosunu da yeterli bulmuyorum. Bakırköy’ün şu an ki hali içimi acıyor.”

Bakırköy Belediyesi eski Başkanı Ateş Ünal Erzen Botanik Park ile ilgili konuşurken gerçekten çok üzgün ve söylediği  “ Botanik Parkta yapılanlar CHP İlkelerine uymuyor “ sözleri, aslında Yapılanların ne vicdanen ne de resmen kabul edilemez olduğu .

Peki bunu kimse görmüyor mu ? Demek ki görmüyor, genel merkezde mi görmüyor? Demek ki genel merkez de görmüyor …

Botanık park ile ilgili yazılıp çizilenler bunlarla sınırlı değil ; İddialara göre Botanik Park ihalesi  yasalara uygun bir şekilde yapılmadı !!

ihale sonucu kiraya verilen restaurant için alınan aylık kira bedeli komik denebilecek kadar az .BYUAŞ”ın kapatılması , işçilerin işten çıkarılması da ayrı bir yazı konusu . .

 “ zarar ediyor “ gerekçesiyle kapatılan BYUAŞ Sosyal tesislerinin zarar etmediği aksine aylık 200 bin lira kâr ettiği bilinirken , kapatıldı ..?  
Kime kiralandı bu yer? Aylık kaç para kira bedeli alınıyor ?  İhale usulunü uygun yapıldı mı ?

Bu soruların cevapları bir an önce açıklanmalı …Eğer Belediye zararı oluşmuşsa kim sebep oldu ve niçin ?

Kılıçdaroğlunun prensi olarak bilinen Belediye Başkanı Kerimoğlu, hakkındaki iddialara niçin kulaklarını tıkıyor?

Her şeyden önemlisi  eski belediye başkanı Ateş Ünal Erzen”in  “ Botanik Parkta yapılanlar CHP İlkelerine uymuyor “ sözleri ne anlama geliyor …

Botanık Park ile ilgili iddiaları araştırmak, öncelikle içişleri bakanlığının görevi , Bakırköy”lü vatandaşların beklentisi ise , CHP Genel merkezi , ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu”nun BOTANİK PARK için yapacağı bir açıklama  . bir de Bülent Kerimoğlu hakkında öne sürülen iddiaların cevaplanması ..

Resim Galeri
  • Yaratıcı Zihinler dur durak bilmiyor
  • Yaratıcı Zihinler geleceğin Bilim Adamlarını yetiştiriyor
  • Kerimoğlu toplantı yapan işçilere Rest çekti
  • Mecliste helalleşti sıra ilçe halkında
  • Şevval Sal , Kerimoğlu düeti
  • Kulaklarımızın pası silindi
  • Leyla ile mecnun sahnelendi
  • Müjdat Gezen Sanat Merkezi Bakırköy'de açıldı ...
  • Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden Düşünen Şarkılar
< >